Értsd meg a bőröd
Viszket a fejbőröd? Ezt különböző állapotok, például ekcéma is okozhatja. Ez az cikk segít megtalálni a viszketés kiváltó okát és a legjobb megoldást a problémádra.
Legyünk őszinték: gyakran vegyes érzéseket vált ki, ha azt látjuk, hogy valakinek viszket a fejbőre. Valószínűleg a gyermekkori tetűfertőzés fájdalmas emlékei váltják ki ezt a reakciót.
A viszkető fejbőr azonban gyakori, és több oka is lehet. A leggyakoribbak közé tartoznak a következők:
- Száraz fejbőr
- Száraz vagy zsíros korpa, amely hámlik vagy felhalmozódik a fejbőrön
- Kérges foltok a fejbőrön
- Atópiás vagy ekcémás foltok
- Allergia
- Seborrheás dermatitis
- Pikkelysömör
Minden esetben ugyanaz a célunk: minél gyorsabban megszabadulni a viszketéstől! Nézzük meg, hogyan lehet azonosítani a kiváltó okot, hogy megfelelően kezelhessük.
Látható jelek is utalhatnak arra, mi okozza a fejbőr viszketését.
Ez a leggyakoribb ok. A fejbőröd száraz lehet és viszket.. A bőröd apró fehér pelyhekben hámlik, amelyek a ruháidra hullanak.
Ha nem megfelelő termékeket használsz, fejbőröd túlszáríthatod és felboríthatod egyensúlyát. A legtöbb sampon és kozmetikai termék csak ront a helyzeten. Ezek helyett válassz gyengéd, a fejbőrt védő termékeket, például bőrgyógyászok által ajánlott, kifejezetten korpásodás elleni samponokat.
Érdemes a hajszárító vagy hajformázók használatát elhagyni vagy lecsökkenteni, mert a magas hőfok károsítja a hajadat és a fejbőrödet.
Észrevetted már a fejeden a pikkelyekkel borított plakkokat? Száraz vagy zsíros korpád van, amely fehér vagy sárga színű? Egyes korpák nagyon ragadósak, és a fejbőrödhöz tapadnak. Más pelyhek a legkisebb mozdulatra is lehullanak. Egy dolog azonban állandó: a fejbőröd nagyon viszket!
Számos bőrbetegség magyarázhatja ezeket a tüneteket.
- Az atópiás ekcéma elsősorban a száraz bőrt érinti.
- Minden bőrtípusnál kialakulhat seborrheás dermatitis.
- A pikkelysömör is okozhat vörös plakkokat.
Néha nehéz megkülönböztetni a seborrheás dermatitist a pikkelysömörtől, mert a tünetek nagyon hasonlóak lehetnek.
Szeretnél többet megtudni az állapotodról? Csak egy orvos tud megbízható diagnózist felállítani és a leghatékonyabb kezeléshez irányítani. Addig is azonban nyugtató, viszketéscsillapító készítmény alkalmazását ajánljuk az irritált területekre.
Az olyan parazitákat, mint például a tetvek, szabad szemmel nehéz észrevenni, de különösen iskoláskorú gyermekeknél gyakran előforduló probléma.
A tetvek gombostűfej nagyságúak és szinte láthatatlanok a világos vagy szőke hajon. Petéiket nittnek nevezzük. Fehér színűek, és könnyen észrevehetők a barna és fekete hajon.
A rüh egy mikroszkopikus atka, mely egy ritkább parazitafajta és szabad szemmel sem látható.
Az érzékeny fejbőrön sok más tényező is kiválthatja a viszketést.
A nem megfelelő hajápoló termékek, az ismétlődő színezés és szőkítés, a stressz és a különféle szennyeződések szintén lehetséges kiváltó okok.
Kérd orvosod segítségét a kiváltó tényezők azonosításában.
Korpás és viszkető fejbőröd van? Tanuld meg, hogyan különböztesd meg az egyszerű korpásodást az olyan bőrbetegségektől, mint a seborrheás dermatitis, az ekcéma és a pikkelysömör, amelyek mind nagyon hasonló tünetekkel rendelkeznek.
Mindhárom esetben a pelyhek úgynevezett plakkokká tapadnak össze, amelyek viszketést okozhatnak. Nézzük meg közelebbről ezeket a bőrbetegségeket.
A seborrheás dermatitist a Malassezia furfur, egy mikroszkopikus gomba elszaporodása okozza, amely természetes módon fordul elő a bőrön.
Amikor azonban a gomba túlzottan elszaporodik a fejbőrön, nagy méretű, zsíros plakkok és pikkelyek alakulnak ki. Ezek a seborrheás dermatitis tünetei. Ennél az állapotnál a fejbőr viszketése inkább időszakos, mint állandó. A fejbőr hosszan tartó nyugtatásához speciális sampon használata ajánlott.
A fejbőrön lévő ekcéma erős viszketést okozhat. Hajlamosabb lehetsz az ekcémára, ha atópiás, száraz a bőröd. Az ekcéma következtében a bőr védelmi szerepe is legyengül.
Ezért jelenhetnek meg ekcémás foltok a test különböző területein, így a fejbőrön is. Ezek a vörös foltok fehér pelyhekkel párosulnak, amelyek a vállakra hullanak.
Bizonyos esetekben egyes termékek elegendőek ahhoz, hogy kontakt ekcémát váltsanak ki. Legyél óvatos az olajos samponokkal, a nem megfelelő hajápolási termékekkel vagy a hajformázó termékekkel, például a festékekkel, kezelésekkel, stb.
A harmadik bőrbetegség a pikkelysömör, melyet a felszínen felhalmozódó bőrsejtek és a bőr felgyorsult regenerálódása okoz. Emelkedett, vörös szélű, fehéres, száraz pikkelyekkel borított plakkok jelennek meg. Ezt a gyulladásos bőrbetegséget genetikai tényezők okozzák, de a fellángolást számos más tényező is kiválthatja. A viszketés gyakran intenzív, de mindig van mód az enyhítésére.
Az első dolog, amit tennünk kell, hogy abbahagyjuk a vakarózást, még ha ez nehéznek is tűnhet! A vakarás csak súlyosbítja a problémát, és bőrirritációt okozhat, amely később elfertőződhet.
A legfontosabb dolog, amit tehetsz, hogy gyengéden kezeled a fejbőrödet olyan termékekkel, amelyek nem károsítják a bőrt.
Ha atópiás ekcémában, seborrheás dermatitiszben vagy pikkelysömörben szenvedsz, orvosod felírhat olyan kezelést, amely késlelteti a fellángolásokat és csillapítja a tüneteket.
A fellángolási időszakokban a fejbőr még érzékeny, és a gyógyszertárban vásárolt speciális, kíméletes, nem irritáló samponok segíthetnek csökkenteni a fellángolások és a viszketés gyakoriságát.
Ritkábban moss hajat. Heti egy-három alkalom is elegendő, a fejbőr típusától vagy a környezetedtől függően. Mosásnál figyelj arra, hogy gyengéd, kímélő sampont használj.
Dörzsölés nélkül, gyengéd törléssel, törölközővel szárítsd meg a hajad. Hajszárító használatánál figyelj arra, hogy hideg, vagy közepesen meleg levegőt állíts be rajta.
Még jobb megoldás, ha természetes módon hagyod megszáradni hajad. A hajszárító hője szárazabbá teheti a fejbőrt, ami még több irritációhoz vezet
Hagyd a fejbőröd lélegezni, kerüld a sapkákat és a szoros frizurákat.
Gyengéden masszírozd meg a fejbőrt, ha nagyon viszket. Az irritáció és viszketés csillapítására speciális maszkot is alkalmazhatsz.