Damaged skin - Scars

A bőr szigeteli és védi a testet a külső környezettől. Amikor a bőr megsérül, a szervezet automatikusan egy természetes biológiai jelenséget aktivál: a gyógyulást.

Ez egy összetett helyreállító folyamat, amelynek során a szervezetnek el kell állítania a vérzést, védenie, tisztítania és lezárnia a sebet. A sérült szövetet újra kell építeni, hogy a lehető legjobban hasonlítson az eredeti szövethez.

1.lépés

1. szakasz: alapozás (kettő-négy napig tart)

Először vérrög képződik, amely segít megállítani a vérzést. Ezután a szervezet nagyon gyorsan felkészül a fertőzések leküzdésére, és védekezik a mikrobák és idegen testek ellen. A sérült szövetek elpusztulnak a speciális sejteknek köszönhetően, amelyek felszívják azokat. A kapilláris erek átjárhatóbbá válnak, és elősegítik a vérplazma és az immunsejtek (pl. antitestek) mozgását a sérült területre.

2.Lépés

2. szakasz: Javítás (10-15 napig tart)

A bőrsérülés során megsérült kis erek fokozatosan újjáépülnek. A szervezet a kollagénrostok, fibroblasztok segítségével történő szintézisével elkezdi új szövettel kitölteni az elvesztett anyagot.

A bőr legfelső rétegén hámréteg képződik. Ezzel egyidejűleg a seb összezsugorodik, lehetővé téve, hogy a seb szélei egymáshoz közeledjenek, amíg a seb teljesen be nem záródik. Számos sejt és molekula aktiválódik. Ez a szakasz fontos az esztétikai károk megelőzése érdekében, szem előtt tartva, hogy nem mindannyian gyógyulunk egyformán. Minél sötétebb a bőrünk és minél fiatalabbak vagyunk, annál nagyobb a látható heg kialakulásának kockázata. Ráadásul a gyógyulás egyes testrészeken, például a mellkason, a szegycsonton, a háton és az ízületeken kevésbé hatékony.

3.Lépés

3. szakasz: Érés (két hónaptól két évig tart)

Ebben a szakaszban a kollagén- és elasztinrostok sűrűbbé válnak, és a bőr szerkezetének kialakítása érdekében növekednek. Az érrendszer is felkészül a "normális" állapot visszaállítására. Ennek eredményeképpen a bőr ellenállóképessége megnő, és ezzel együtt a rugalmassága is, így feszesebb lesz. A gyógyult terület két évig sérülékeny marad, amíg a bőrben helyreáll a kezdeti egyensúly.

A bőrelváltozásokat biológiai és klinikai jellemzőik alapján csoportosíthatjuk: mennyi nedvességre/táplálásra és miyen mértékű elzárásra van szükségük.

Mik a bőrelváltozások különböző típusai?

Váladékozó bőrelváltozás: macerációnak kitett seb, amelyet ki kell szárítani egy olyan készítmény alkalmazásával, amely nem zárja le a bőrfelületet, hanem hagyja levegőzni a sebet

  • Pelenkakiütés,
  • Bőrredők macerációja,
  • Bárányhimlő váladékozó kiütésekkel, és
  • Hólyagok

 

Nem váladékozó elváltozások: felületi és mérsékelt elváltozások, amelyeknek nedvességre van szükségük félig záró, szellőzést engedő készítményekkel

  • Sebészeti beavatkozás utáni sebek (pl. varrat);
  • Vágások, karcolások és egyéb mindennapos sérülések a seb beszáradása után;
  • Gyógyulási fázisban lévő bárányhimlő;
  • Kozmetikai beavatkozás utáni sebek (pl. hámlasztás, lézeres kezelés, végleges szőrtelenítés, tetoválás és tetoválás eltávolítás után);
  • Nem váladékozó pelenkakiütés; és
  • Sugárkezelés.

 

Nem váladékozó elváltozások: mérsékelt, illetve jelentős elváltozások, amelyek lipidpótló táplálást igényelnek lezáró, védőréteget képező készítményekkel

  • kirepedezés, száraz foltok, pulpitis stb.;
  • Égési sérülések;
  • Elvakarás; és
  • Lézeres bőrcsiszolás.

Testtájak

Először is figyelembe kell venni a heg topográfiai jellemzőit. A test bizonyos területei nem úgy gyógyulnak mint más területek.

Például egy háton vagy mellkason elhelyezkedő seb esetén fennáll annak a kockázata, hogy a seb szélei szétválnak, ami növeli a hipertrófiás vagy keloidos hegképzödés kockázatát.

A térden, illetve a bokán lévő sebek gyógyulása nagyon sok időt igényel. Nagyon fontos, hogy a megfelelő gyógyulás elősegítése érdekében gondosan ellenőrizzük őket és rendszeresen foglalkozzunk velük.

A genetikának szintén nagyon jelentős szerepe van. Mindig korábbi hegekből kindulva kell felmérni a nem megfelelő sebgyógyulás kockázatát. Ne feledjük, hogy a gyógyulási folyamat nem zárul le, miután a heg bezárult.

A gyógyulás hónapokig eltarthat és egyénenként változik.

Óra

Amint a heg bezárult, célszerű több hónapon keresztül néhány óvintézkedést alkalmazni. Elhelyezkedésétől függően vigyázni kell arra, hogy ne tegyük ki túlzott nyomásnak a heget (például ne emeljünk nehéz dolgokat, ha a heg a hátunkon van), mert ez növeli annak a kockázatát, hogy a heg szélei szétválnak, és felnyílik a forradás.

A hegnek amennyire csak lehet, természetes módon kellene fejlődnie, azonban bizonyos készítmények mérsékelhetik a varrasodást, a viszketést és a fájdalmat, ez pedig hatással van a gyógyulás minőségére.

Nap

Végül pedig mindenképpen be kell szereznünk egy maximális fényvédelmet nyújtó, magas faktorszámú készítményt, amelyet rendszeresen kell alkalmaznunk a hosszantartó UV-sugárzás elleni védelem elérése érdekében. Az UV-sugárzásnak kitett sérült bőrfelületen sokkal nagyobb a valószínűsége a hegesedés utáni hiperpigmentációnak. A védelem nem csak nyáron fontos: az UV-sugarak egész évben érnek minket, még a felhőkön, ablakon, szélvédőn és egyéb felületeken keresztül is. A heg hiperpigmentációjának kockázatával általában hat hónapig kell számolni, de akár két évig is fennállhat, amelynek csökkenését csak egy orvos tudja megítélni.

Egyeseknél a gyógyulás általában nehézkes folyamat.

 A hipertrófiás heg egy olyan aktív heg, amely a beavatkozás után 6 héttel-3 hónappal feldagad és bepirosodik, és lassan keloidos heggé alakulhat.

A rendellenes gyógyulásnak vannak olyan esetei, amikor a vérrög mellett a sejtekből és az erekből tovább szivárog a folyadék.
 

A beavatkozás után 3 hónapon belül a heget minden esetben meg kell vizsgáltatni, és ha feldagad vagy bepirosodik, meg kell mutatni egy egészségügyi szakembernek.

Weakened skin

MIT TEGYEK?

NAPI TANÁCSOK

Védd a sérült területet orvosod utasításai szerint. Ha olyan kisebb sérülésről van szó, amely miatt nem mentél orvoshoz, kezdd a seb fertőtlenítésével, azután válassz a sérülés típusának megfelelő készítményt. Kérdés esetén kérd ki gyógyszerész véleményét.

 Ha a sérült területet nappali fény érheti, védd az UV-sugárzástól fényvédő készítmény alkalmazásával addig, amíg a bőrfelület teljesen begyógyul. Ellenkező esetben hiperpigmentáció léphet fel, amely után tartós heg maradhat a bőrön.

ARCTISZTÍTÁS 

Fontos, hogy minden sebet megtisztítsunk és fertőtlenítsünk, mielőtt valamilyen készítménnyel kezeljük.

BŐRÁPOLÁS

A bőrelváltozások fent említett három fő típusa különböző kezelési módokat igényel, amelyek a bőr helyreállítását elősegítő környezetet hoznak létre és kielégítik az olyan speciális igényeket, mint a szárítás, hidratálás, táplálás stb. Nyugtató hatóanyagokat tartalmazó bőrregeneráló készítményeket válassz a helyreállítási fázisban gyakran jelentkező diszkomfort és viszkető érzés mérséklésére. Antibakteriális hatóanyagokra is szükség van a baktériumok elszaporodásának megakadályozására. Minden ilyen készítmény kisebb sérülések kezelésére javasolt, az orvos által előírt kezelés befejezése után. 

Ezek a készítmények biztosítják az optimális helyreállítási folyamatot.