Szakértő válaszol
Atópiás dermatitisz: magyarázatok és tanácsok szakértőinktől
Szülőként fontos, hogy megértsd, mi történik gyermeked bőrével. Szakértőink elmondanak mindent, amit tudnod kell, hogy jobban kezelhesd ezt a krónikus betegséget.
Szakértő válaszol
Szülőként fontos, hogy megértsd, mi történik gyermeked bőrével. Szakértőink elmondanak mindent, amit tudnod kell, hogy jobban kezelhesd ezt a krónikus betegséget.
Az atópiás ekcéma a leggyakoribb krónikus és gyulladásos bőrbetegség a gyermekek körében a fejlett országokban.
Dr Capkova elmagyarázza: “Az atópiás ekcémában szenvedő beteg bőre és nyálkahártyája genetikailag érzékenyebb a különböző, a környezetünkben természetesen jelen lévő anyagokra. Ezek az anyagok a bőrön keresztül jutnak be a szervezetünkbe. Az atópiás betegnél olyan immunrendszerrel kerülnek kapcsolatba, amely “felborult”, ellenségesen és hevesen reagál. A bőrükben zajló biokémiai folyamatok, valamint a szervezetünkben zajló idegi reflexfolyamatok kissé másképp zajlanak. Az atópiás beteg másképp reagál az ételekre és a bőre is szokatlan, kivételes módon reagál a testén belülről vagy kívülről érkező rendszeres ingerekre (amelyek allergének vagy nem allergének).”
Az atópiás gyermekek bőrére jellemző három tünet – Dr. Duchonova szerint – a száraz bőr, a viszketés és a gyulladt helyek (bőrpír, hámlás, duzzanat, gennyező bőr és hegesedés…). Ennek következtében a bőr barrier rosszul látja el akadályozó szerepét.
Az igazi problémát az jelenti, hogy kezelned kell gyermeked atópiás dermatitiszét. Ahogy Dr. Duchonova fogalmazott: “A legfontosabb, hogy a szülők együttműködjenek a szakemberekkel, kommunikáljanak és megosszák egymással a tapasztalataikat és mindennapi problémáikat, hogy az atópiás ekcémát képesek legyenek szabályozni.” Dr. Capkova támogatja ezt az álláspontot. “A kezelés nem csak a gyógyszereken alapul” – tisztázza – “hanem intézkedések egész sorozatából tevődik össze.”
Az atópiás ekcéma kezelésének alapja a rendszeres hidratálás puhító krémekkel és kenőcsökkel.
“Vészfék”: A hagyományos kortikoszteroidokat az ekcéma tüneteinek akut fellángolásának kezelésére használják.
A további fellángolások megelőzése a bőr helyes ápolásával, a kiváltó tényezők megfigyelésével és az ezeknek való kitettség korlátozásával.
A betegség lefolyásának befolyásolása hosszú távon a megelőző gondozással, megfelelő étrenddel és életmóddal, valamint szisztematikus kezeléssel.
Dr. Capkova elmagyarázza: “Mivel az atópiás ekcéma genetikai hajlamon alapuló betegség, a jelenlegi orvostudomány nem tudja teljesen megszabadítani az ekcémára hajlamos beteget a betegségtől. A legtöbb tünet azonban enyhül vagy magától megszűnik az életkor előrehaladtával. Nincs “univerzális csodaszer”. Az ekcéma lefolyásának “kordában tartása” azonban jól tájékozott szülőkkel és a megelőző és gyógyító intézkedések gondos betartásával lehetséges. Ehhez nagy türelemre, az egyéni kiváltó és rontó tényezők megfigyelésére és kiküszöbölésére, valamint az atópiás beteg megfelelő étrendendjének beállítására van szükség. A megfelelő bőrápolás eredményei csak néhány hét vagy akár hónap után láthatók. Gyakran több kezelést és eljárást kell kipróbálni, de a szülők a gyermekorvossal és bőrgyógyásszal megfelelően együttműködve általában megtalálják a gyermekük számára “megfelelő” gyógymódot.”