Bőröm megértése
Hány éves korban kezdődik az atópiás dermatitisz?
Az atópiás dermatitis egy gyulladásos bőrbetegség, amely intenzív viszketést okoz, krónikus kiterjedéssel.
Bőröm megértése
Az atópiás dermatitis egy gyulladásos bőrbetegség, amely intenzív viszketést okoz, krónikus kiterjedéssel.
A statisztikák szerint a gyermekek 10-20%-át, a felnőttek 1-3%-át érinti és az elmúlt 30 évben háromszorosára nőtt a gyakorisága, különösen a fejlett országokban. A skandináv országokban az atópiás betegség előfordulása igen magas (25%).
Az atópiás dermatitisz általában gyermekkorban jelentkezik először, az esetek 85%-ában 5 éves kor előtt, 55%-ában pedig az első életévben. Az esetek 10-15%-ában 15, 5%-ában pedig 40 éves kor után jelentkeznek a tünetek. A betegség kezdete átlagosan 8 hónapos kor körül van, de az esetek több mint 1/3-ában 3 hónapnál korábban is kezdődhet. A leggyakoribb tünet a viszketés.
Csecsemőknél és kisgyermekeknél (0-2 év) az elváltozások ekcémás megjelenésűek, erythemával, ödémával, hólyagosodással jellemezhetőek, az arc, áll, homlok, centrofaciális régió, illetve néha a végtagok és a törzs területén. A xerózis 2 éves korban kezd megjelenni. 2 éves kor után fellángolás krónikussá válhat, erősen viszkető plakkok formájában, amelyek a végtagok hajlatában, a bokákon és a fülek mögött lokalizálódnak.
Iskoláskorban a leggyakoribb előfordulási terület a kézfej.
A felnőttkori atópiás dermatitis klinikai képe jellegzetes elváltozás-polimorfizmussal rendelkezik: száraz és érdes bőr, különböző méretű papulák, néha ekcémás elváltozásokkal. A betegség jellegzetes vonása felnőtteknél a kéz, valamint a perioralis elváltozások kezeléssel szembeni ellenállóképessége. Egyéb gyakori klinikai tünetek: xerosis, keratosis pilaris, tenyérhyperliniaritás, a kezek száraz dermatitise, mellbimbó-ekcéma, krónikus angularis cheilitis (ajakgyulladás), fehér pityriasis az arcon, perifollikuláris ekcéma, arc sápadtsága, periorbitalis pigment, Dennie-Morgan-ráncok, visszatérő kötőhártya-gyulladás, kétoldali szürkehályog, fehér dermográfia, valamint a fertőzésekre való fokozott hajlam.
Az atópiás dermatitisz az esetek 30-35%-ában más betegségekkel is társul, mint például: atópiás állapotok (astma bronchiale, vazomotoros rhinitis), különböző allergiás betegségek (csalánkiütés, dermatitis, rovarcsípés), immunhiányos szindrómák (Wiskott-Aldrich-szindróma, Buckley-szindróma), Louis-Bar-szindróma), autoimmun betegségek (vitiligo, pelage), anyagcserezavarok (fenilketonuria, amyloidosis), genodermatosisok (ichthyosis, Netherton-szindróma, ektodermális diszplázia).
Megfelelő kezelés nélkül a viszketés jelentősen befolyásolhatja a gyermekek és csecsemők, de a felnőttek életminőségét is, alvászavarokhoz, szorongáshoz, frusztrációhoz, csökkent önbecsüléshez, depresszióhoz, szociális fóbiához, stresszhez vagy a kortársaktól és a családtól való elszigetelődéshez vezethet.
Az akut fázis kezelése mellett az fellángolások számának csökkentése érdekében egyre fontosabbá válik a megfelelő bőrápolási rutin kialakítása és a bőr mikrobiomjának helyreállítása.
Az atópiás dermatitisz kezelése folyamatos küzdelmet jelenthet a felülfertőződéssel, a bőrszárazsággal, a gyulladással és a viszketéssel. A bőrápoló készítmények rendszeres alkalmazása csökkenti a bőr xerózisát (szárazságát), és csökkenti a viszketést.