Mi az atópiás dermatitisz?

Az atópiás dermatitisz (AD) egy gyulladásos, viszkető, krónikusan visszatérő bőrbetegség, amely a világon a kisgyermekek akár 20%-át is érinti. Ez a leggyakoribb gyermekeket érintő bőrbetegség. Azoknak a szülőknek, akiknek a kórtörténetében már szerepel allergia vagy atópiás betegség, fokozott a kockázata annak, hogy gyermekük is allergiás betegségben szenved.

Az atópiás dermatitiszben szenvedő gyermekek bőrén jellemzően vörös, száraz, viszkető foltok jelennek meg. A gyakori vakarózás mellett a bőrön hólyagok, vagy fertőzésből eredő sebek alakulhatnak ki.

Csecsemőknél az ekcéma általában az arcot, a fejbőrt, a karokat és a lábakat érinti. Nagyobb gyermekeknél az ekcéma csak a könyök belső felét és a térdhátat érintheti.

Ez az érzékeny bőr reagálhat az izzadásra, a melegre, az irritáló anyagokat és szálakat tartalmazó durva ruházatra. Reagálhat bizonyos mosószerekre, szappanokra és tisztítószerekre is. Egyes gyerekek allergiásak lehetnek az élelmiszerekre (tej vagy tojás), állatszőrre, poratkákra, fák pollenjeire és fűfélékre, de az AD elváltozások és az allergén expozíció közötti kapcsolat nem mindig egyértelmű.

A legtöbb esetben az AD-t egy rutinellenőrzés során diagnosztizálják, de ha gyermekénél a fent leírt tünetek vagy jelek bármelyike jelentkezik, forduljon orvoshoz.

 

Saving Skin & More Pediatrician Zones

Milyen kezelések javasoltak AD esetén?

Még optimális kezelés mellett is lehetnek a betegeknél fellángolási időszakok, amelyek köztudottan befolyásolják a betegek és a gondozók életminőségét.

Számos, gyermekeknél engedélyezett kezelés létezik, többek között helyi kortikoszteroidok és kalcineurin-gátlók a bőrgyulladás megfékezésére, valamint szájon át szedhető antihisztaminok a viszketés csillapítására. Súlyosabb esetekben szisztémás kezelésre is szükség lehet, de minden betegnek javasolt a mindennapos bőrápolás.

Kerülni kell a környezeti irritáló faktorokat, és különös gondot kell fordítani a megfelelő fényvédelemre, valamint a rendszeres bőrápolásra. A fürdés ne tartson 5-10 percnél tovább, meleg vízzel és megfelelő mennyiségű szappanmentes tisztítószerrel történjen; kerülni kell a bőr törülközővel történő dörzsölését, és a fürdő után a lehető leggyorsabban krémezzük be bőrünket.

A bőrpuhítószer alkalmazása növeli a bőr hidratáltságát és csökkenti a kiszáradást, ami bizonyítottan jótékony hatással van a viszketésre. Segít továbbá a bőr barrier funkciójának megőrzésében és helyreállításában, csökkenti a bakteriális felülfertőződés kockázatát, megelőzi a jövőbeli fellángolásokat és az egyéb helyi kezelések szükségességét. Mint ilyen, a bőrpuhítót naponta ajánlott használni, még akkor is, ha gyermeke nem mutatja az aktív ekcéma jeleit.

Kézkrém ikon

A bőrpuhítót naponta legalább kétszer kell alkalmazni, különösen fürdés után, az egész bőrfelületre, és nem csak az aktív elváltozásokkal rendelkező területekre.

Más helyi kezelésekkel együtt alkalmazva nincs egyértelmű bizonyíték sem a sorrendre, sem a bőrpuhítószer alkalmazásának idejére vonatkozóan. Javasoljuk, hogy várjon 30 percet, mielőtt a puhítószert az említett kezelésekre alkalmazná.

Figyelembe kell venni az emolliens baktériumokkal való szennyeződésének megelőzésére irányuló intézkedéseket:

a) kerülni kell a betegek közötti megosztást;

b) előnyben kell részesíteni a pumpás adagolókat;

c) tiszta kanál vagy spatula használata, ha az emolliens edényben van (soha ne dugja bele az ujjait az edényekbe).