Miért károsíthatja az ismételt kézmosás a bőrt?
Miért van néha az a benyomásunk, hogy a kézfertőtlenítő égeti a bőrt?
Miért érezzük úgy, hogy a bőrünk egyre jobban feszül minden egyes használat után?
Miért csökken a tolerancia ezzel az alapvető higiéniával szemben?
A szappan és a kézfertőtlenítő gél bőrre gyakorolt negatív hatásai a fertőtlenítő tulajdonságaikhoz kapcsolódnak. A vírusok elleni pozitív hatásuk mellett, a bőrre sajnos negatív hatással vannak.
Miért hatékony a kézfertőtlenítő a vírusok megállításában? Az antibakteriális kézfertőtlenítők virucid ereje abban rejlik, hogy képesek elpusztítani a vírusokat beburkoló lipidmembránokat.
Mi is a probléma? Bőrünk is nagy mennyiségben tartalmaz lipideket. A hidroalkoholos gélek és az alkohol alapú kézfertőtlenítők intenzív használata károsítja a lipideket, amelyek védőréteget képeznek a bőr felületén. A lipidek károsodásával a bőr törékenyebbé válik. A lipidek (zsírok) nélkül a bőr kiszáradhat és érzékenyebbé válhat a korábban felsorolt kellemetlen körülményekre.
Gyengíti a bőr barrier funkcióját
Bőrünket úgy tervezték, hogy beburkoljon és megvédjen minket a külső irritációkkal szemben. Azonban ha egy külső tényező megzavarja természetes egyensúlyát, a bőr már nem tudja megfelelően ellátni ezt a védő szerepet. Pontosan ez az, amit az alkohol-alapú kézfertőtlenítők is tesznek. Azáltal, hogy megvédenek minket a szennyeződéstől, károsítják a bőr integritását és elpusztítják az értékes lipideket.