Először is az orvos felméri, meddig terjedt ki a pikkelysömör, milyen hatásai vannak, és előfordul-e anyagcsereszindróma, vagy él-e a beteg káros szenvedélyekkel (mint például túlzott alkoholfogyasztás és dohányzás). Ezután ellenőrzi, hogy a betegséget kíséri-e ízületi gyulladás, és vannak-e kiváltó tényezők.
Fontos, hogy beteg ne vakarja a bőrét, ez ugyanis elősegíti a foltok terjedését. A káros szokásokkal is érdemes felhagyni (alkoholfogyasztás, dohányzás).
A pikkelysömör általában sikeresen kezelhető, mivel manapság már számos kezelési mód áll rendelkezésre a betegség különféle fajtáira szabva. Mivel azonban a legtöbb kialakult betegség csupán enyhe vagy mérsékelt, nem igényel „intenzív” kezelést. Ez azt jelenti, hogy a helyi kezelés általában elegendő, de rendszeresen alkalmazni kell. Ha a beteg megszakítja a kezelést, az elváltozások kiújulnak.
A helyi kezelés kortikoszteroidos és D-vitamin-származékot magában foglaló kúrát jelent. Mivel a bőrszárazság elősegíti a probléma kiújulását, naponta hidratálni kell a bőrt erre alkalmas krémekkel. A fejbőr hámosodása enyhíthető szaruoldó kezeléssel (szalicilsavval, karbamiddal).
Az általános kezelések bőrgyógyász által végzett fényterápiát, valamint retinoidok, metotrexát, ciklosporin és biotechnológiai gyógyszerek alkalmazását foglalja magába.