korpa a vállakon

A korpásodás elhalt sejtek csoportját jelenti, amelyek egymáshoz tapadnak, így szabad szemmel is láthatóvá válnak, amikor lehullanak a fejbőrről.

A fejbőr általában átlagosan 21 naponta újul meg, egyes esetekben azonban a sejtregenerációs ciklusok mindössze 5-7nap alatt lezajlanak. Ezeket a felgyorsult ciklusokat a seborrheás dermatitis okozza, amelyet gyakran a Malassezia furfur, egy élesztőgombafajta elszaporodása súlyosbít. Ezt pityriasis capitisnek is nevezik, amely egy gyakori fejbőrbetegség.

Amikor a fejbőr regenerációja túl gyorsan megtörténik, a hámsejtek nem elég érettek ahhoz, hogy természetes úton eltávolodjanak, így összetapadva maradnak.

Ez nagyszámú kisebb, fehér csomót ,kisebb csomókat eredményez, amelyek lehullanak a fejbőrről. Ezért jelenik meg a korpásodás a hajadon, valamint a nyakadon és a válladon, különösen, amikor a hajadat formázod vagy fésülöd.

A korpásodással együtt a fejbőr irritált lehet, és nagyon viszkethet. A fáradtság, a stressz, a környezetszennyezés és a téli szezon elősegítheti vagy fokozhatja a Malassezia furfur élesztőgomba elszaporodását és a korpásodás későbbi megjelenését. A korpának két típusa van: száraz és zsíros.

Korpa a fejbőrön

A korpásodás kiváltó oka egy Malassezia családhoz tartozó mikroorganizmus (egyfajta élesztőgomba) kóros elszaporodása. Ez a jelenség a hámsejtek túlságosan felgyorsult megújulását okozza. A hámsejtek csomókban jelennek meg a fejbőrön, amelyek lehullanak vagy ragacsossá válnak. Olajosnak és sárgásszürkének tűnnek.

Két típusát különböztetjük meg: a száraz és zsíros korpát.

A probléma gyökeréről szemrevételezéssel tudunk tájékozódni.

Doktor a pácienssel-Beszélget

A zsíros korpa, más néven súlyos krónikus hámlás egy ritkább fajtája a korpának. Például a seborrheás dermatitis is zsíros korpát okozhat.

A zsíros korpa gyakran sűrű és sárgás színű. Tömör plakkokba csomósodik, amelyek a fejbőrhöz tapadnak. Gyakran viszketéssel jár. Ebben az esetben a seborreás dermatitis (SD) enyhébb formájáról beszélünk, ami az esetek többségében rózsaszín és irritált fejbőrrel társul.

A kinézetükből következtetni lehet a probléma kiváltó okára.

  • Mérsékelt korpásodás esetén a pikkelyek vékonyak, szárazak, szürkék vagy fehéresek, és nem tapadnak a fejbőrhöz, hanem a vállakra hullanak.
  • A vastag, zsíros és sárgás korpa a fejbőrre tapad, és általában viszketés kíséri. Ez a seborrhoeás dermatitis egy enyhébb formája. A fejbőr gyakran rózsaszín és irritált.
  • A száraz, fehéres foltok, amelyeket az alatta lévő bőrpír kísér, a pikkelysömör jellemzői. Ebben az esetben általában viszketés is jelentkezik.

Ha súlyos korpásodással küzdesz, mindenképp fordulj bőrgyógyászodhoz.

Ez a korpa leggyakoribb fajtája. Vékony, száraz és fehéres. Megjelenése hasonlít egy fehér porszemre, nem tapad a fejbőrhöz, és lehullik a vállakra.

A száraz vagy normál fejbőrű embereknél nagyobb valószínűséggel fordul elő száraz korpásodás. Jóindulatú, és nem okoz irritációt vagy viszketést. Az egyetlen probléma ezzel a típusú korpával az, hogy befolyásolja az ember megjelenését.

Fehér plakknak tűnő pikkelyek (bőrdarabok) vannak a fejbőrödön? Szárazak, alatta bőrpírral? Esetleg viszketéssel is jár? Ezek a tünetek a pikkelysömörre, egy gyulladásos bőrbetegségre jellemzőek. Ez az állapot nem függ össze a Malassezia furfur élesztőgombák elszaporodásával, ehelyett genetikai hajlamból ered, amelyet környezeti tényezők befolyásolnak és hoznak elő.

Mi okozza a súlyos, krónikus hámló foltokat vagy pikkelysömört?

A pikkelysömörre jellemző tünetek a pikkelyek és száraz területek, amelyek vastag, jól körülírt foltok formájában jelennek meg - különösen a hajas fejbőr szélén -kerek vagy ovális alakúak, vörösséggel és pikkelyekkel tarkítottak. Ezek a pikkelyek különböző méretűek, és az egész fejbőrt beborító sisakhoz hasonlíthatnak.

Ezüstfehérek, tömörek, szárazak és különösen ragacsosak. Általában erős viszketés kíséri.

A genetikai hajlam, a stressz, bizonyos fertőzések (különösen a szem-, orr-, torok- és a fogak érintettek), valamint bizonyos gyógyszerek (lítium, szintetikus maláriaellenes szerek, béta-blokkolók, stb.) alkalmazása szerepet játszhat a száraz területekkel járó súlyos pikkelyek megjelenésében.

 

A foltok 3 jelenség kombinációjaként alakulhatnak ki:

1.lépés

1/ A felhám bőrsejtjeinek túlzott osztódása

aminek hatására a bőr jelentősen megvastagszik, vörösessé és pikkelyessé válik.

2.Lépés

2/ Abnormális differenciálódás

azaz felhámmegújulás. Ez a normális esetben 30 napig tartó folyamat kevesebb mint egy hét (3–6 nap) alatt végbemegy. A keratinsejtek nem megfelelően differenciálódnak az öregedés során: megtartják a sejtmagjukat, amíg el nem szarusodnak.

3.Lépés

3/ Az irhában jelentkező gyulladásos reakció.

A súlyos, száraz foltokkal kísért pikkelyesedés szakaszosan újul ki, illetve válik tünetmentessé.

Hideg

A pikkelyesedés két betegséggel hozható összefüggésbe: a seborrhoeás dermatitisszel (SD-vel) és a psoriasisszal.

A psoriasist nem gombafertőzés okozza. Ez egy teljesen más, örökletes betegség, aminek megjelenéséhez környezeti kiváltó faktoroknak is jelen kell lenniük.

 Immunitás

A seborrhoeás dermatitisz esetében a pikkelyesedést ugyanaz okozza, mint a korpásodást (a Malassezia élesztőgomba elszaporodása), és hangsúlyosabb klinikai tünetek kísérik.

Mosd meg hajad és fejbőröd hetente kétszer vagy háromszor az alábbiakat tartalmazó kímélő samponnal:

  • Gombásodás elleni hatóanyag a Malassezia furfur elszaporodásának meggátolásáért,
  • Aktív összetevők, amelyek megszüntetik a korpát és szabályozzák a sejttermelődést és
  • Bőrnyugtató, a viszketést enyhítő összetevők.
  1. Masszírozd fejbőröd finom, körkörös mozdulatokkal.
  2. Alaposan öblítsd ki a hajad.
  3. Légy óvatos hajszárítás közben. Ha hajszárítót használsz, győződj meg róla, hogy nincsen túl forró fokozatra állítva, hogy ne irritálja a fejbőrt.

Próbáld elkerülni a fejbőr vakarását, hogy ne súlyosbítsd az állapotát. A megfelelő gyógyszeres sampon általában hatékonyan meg tudja nyugtatni a bőrt.

Moss hajat hetente többször az alábbiakat tartalmazó jól tolerálható gyógyszeres samponnal:

  • Keratolitikus aktív összetevők a ragacsos foltok ellen,
  • Viszketést enyhítő aktív összetevők és
  • Intenzív bőrlágyító anyagok a száraz foltok kezeléséhez.

 

  1. Masszírozd fejbőröd finom, körkörös mozdulatokkal.
  2. Alaposan öblítsd ki hajad.
  3. Légy óvatos hajszárítás közben. Ha hajszárítót használsz, győződj meg róla, hogy nincsen túl forró fokozatra állítva, hogy ne irritálja a fejbőrt.

Próbáld elkerülni a fejbőr vakarását, hogy ne súlyosbítsd az állapotát. A megfelelő gyógyszeres sampon általában megnyugtatja a viszkető fejbőrt.

Moss hajat hetente többször az alábbiakat tartalmazó extra kíméletes gyógyszeres samponnal:

  • Gombásodás elleni hatóanyag a Malassezia furfur elszaporodásának hatékony meggátolásáért,
  • Aktív összetevők, amelyek megszüntetik a korpát és szabályozzák a sejttermelődést és
  • Olyan aktív összetevők, amelyek képesek enyhíteni az intenzív viszketést, valamint a fejbőrt megnyugtató gyulladáscsökkentő anyagok.

Ezt a sampont hetente 2–3 alkalommal kell használni súlyos korpásodás kezelésére (15–21 napon keresztül), majd hetente egyszer-kétszer megelőzés céljából, felváltva alkalmazva valamilyen kímélő samponnal.

  1. Hagyd a sampont egy pár percig a fejbőrödön állni, különös tekintettel a problémás területekre (foltokra). Ha a sampon krémes állagú, aktív összetevői nem fognak a szemedbe folyni.
  2. Masszírozd fejbőröd finom, körkörös mozdulatokkal.
  3. Alaposan öblítsd ki a hajad.

Légy óvatos hajszárítás közben. Ha hajszárítót használsz, győződj meg róla, hogy nincsen túl forró fokozatra állítva, hogy ne irritálja a fejbőrt.
Próbáld elkerülni a fejbőr vakarását, hogy ne súlyosbítsd az állapotát.

Nodé Shampooing fluide

Non-detergens folyékony sampon, ami tiszteletben tartja, védi és tisztítja a hajat.

Normál és az érzékeny fejbőrre

Nodé DS+ Shampooing

Sampon, amely a súlyos és tartós korpa okaira hat. 6 hetes kiújulásgátló hatás

Korpás és hámló fejbőr

Nodé K Shampooing

Nyugtató hatású viszketéscsillapító sampon, amely eltávolítja a hámló plakkokat.

Korpás és hámló fejbőr