• Judita Palenikova, Nutritionist, Slovak republic

    Judita Palenikova, Táplálkozástudományi szakember - Szlovákia.

    Sok szülő kíváncsi arra, hogy az étrend milyen hatással van gyermeke atópiás ekcémájára. Mely ételeket kell kerülni, illetve előnyben részesíteni?

    Judita Palenikova, Táplálkozástudományi szakember - Szlovákia.

Gyulladáscsökkentés

„Az atópiás ekcémával küzdők számára előnyös a gyulladáscsökkentő étrend. A cél az kell legyen, hogy minél több tápanyagban gazdag élelmiszert építsünk be a gyermek étrendjébe. Bár a gyulladáscsökkentő étrend segít a gyulladás leküzdésében, az általános egészséges táplálkozás mindazonáltal elengedhetetlen." Az alábbiakban a táplálkozási szakértő felsorolja a kerülendő és az általa a gyulladáscsökkentő étrendhez ajánlott élelmiszereket.

Bár a gyulladáscsökkentő étrend segít a gyulladás leküzdésében, az általános egészséges étrend mégis elengedhetetlen.

Gyulladást okozó élelmiszerek, amelyeket kerülni kell

  • Telített zsírok: állati zsírok (marha-, sertés- és baromfihús, vaj, sertészsír), magas zsírtartalmú tejtermékek (kisgyermekeknek ne csak alacsony zsírtartalmú tejterméket adjunk, hanem jobb a magas zsírtartalmú tejtermékek és az alacsony zsírtartalmú tejtermékek kombinációja).

  • Egyszerű cukrok: édességek, cukrozott italok, méz... De a gyümölcsöknek is megvan a helyük a gyulladáscsökkentő étrendben.

  • Fehérlisztből készült termékek: nem tartalmaznak elég rostot (ami lassítja a glükóz felszívódását a véráramba és megakadályozza a magas kiugrásokat) és hozzájárulnak az anyagcsere-betegségek nagyobb kockázatához, amelyek között a szisztémás gyulladás is szerepel. (A hajdina-, köles- és tönkölyliszt jobb, mint a teljes kiőrlésű termékek a gyermekek számára.)

  • Transztelített zsírok: margarinok, sütemények, torták, gyorséttermi termékek...

Your Skin - Bad food

Ajánlott gyulladáscsökkentő élelmiszerek

  • Zöldségek és gyümölcsök: a bogyós gyümölcsök ideálisak, mivel (az eper kivételével) gyakran nem allergizálnak, és nem tartalmaznak sok cukrot. A bogyós gyümölcsök közé tartozik a teljesség igénye nélkül az áfonya, a málna, a ribizli és a szeder.

  • Diófélék és magvak: táplálkozási szempontból a legfontosabb a dió, a mogyoró és a mandula. A magvak tekintetében kiemelt jelentőségű a lenmag, amely esszenciális zsírsavakban és E-vitaminban gazdag.

  • Zsíros tengeri halak: a halak remek példái annak, hogy nem minden zsír egészségtelen. Gazdag forrása az esszenciális omega-3 zsírsavaknak, amelyek kiváló gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek és erősítik az immunitást.

  • Probiotikus baktériumokban gazdag élelmiszerek: erjesztett tejtermékek, kefir, joghurt... A gyulladáscsökkentő étrendet gyakran kiegészítjük probiotikumokkal.

Your Skin - Healthy food

A változatosság hangsúlyozása

Ha gyerekekről van szó, a diéta gondolata félreérthető, sőt, akár nyugtalanító is lehet. Judita Palenikova azonban tisztázza az ajánlásait: "Fontos szem előtt tartani, hogy a különböző diétás irányzatok követése éppen azoktól a fontos gyulladáscsökkentő ételektől foszthatja meg a gyermek étrendjét, amelyekre a legnagyobb szüksége van. Ezért ne csak arra koncentrálj, hogy mit zárj ki gyermeked étrendjéből, hanem fordítva. Ehelyett koncentrálj a változatosságra, amelyet a korlátozások és megszorítások ellenére is biztosítani tudsz gyermekednek. Bátorítsd arra, hogy úgy étkezzen, hogy étrendje a gyulladáscsökkentő tulajdonságok gazdag spektrumának forrása legyen."

A legfontosabb tudnivalók

  • A gyulladáscsökkentő étrend pozitív hatással lehet az atópiás ekcémára.

  • Részesítsük előnyben a házi készítésű ételeket, gyümölcsöket és zöldségeket.

  • Kerüljük a cukrot és a telített zsírokat.