Valójában minden ekcéma ilyen tünetekkel jár. A bőrgyógyászok három típusú ekcémát különböztetnek meg: az atópiás dermatitiszt (általában atópiás ekcémaként ismert), az irritatív kontakt dermatitiszt (irritáció által kiváltott kontakt ekcéma) és az allergiás kontakt dermatitiszt (allergia által kiváltott kontakt ekcéma). Míg mindhárom ekcéma fellángolás nagyon hasonlít egymásra, ugyanakkor különálló patológiákként kell kezelni őket. Íme egy útmutató a megértésükhöz.

Viszkető ekcéma a háton

Atópiás dermatitisz vagy atópiás ekcéma

Ki érintett?

Az atópiás dermatitisz elsősorban a csecsemőket és a gyermekeket érinti. Az iparosodott országokban az esetek száma megháromszorozódott az elmúlt 30 évben: a gyermekek 10-30%-a érintett országtól függően. A legtöbbjüknél az atópiás ekcéma hét-nyolc éves kor körül elmúlik.

Ha többet szeretnél megtudni a gyermekkori ekcémáról, olvasd el alábbi cikkünket: "Childhood eczema"

A betegség azonban a serdülőkorban is folytatódhat. Becslések szerint a tinédzserek 10-20%-a atópiás dermatitiszben szenved világszerte.

Ha többet szeretnél megtudni a tinédzserkori ekcémáról akkor olvasd el alábbi cikkünket: "Teenage eczema

A felnőttek 10%-a érintett az iparosodott országokban. Az atópiás ekcémával élő felnőttek egy része gyermekkora óta érintett, azonban vannak, akiknél felnőtt korban jelentkezik először.

Ha többet szeretnél megtudni a felnőttkori ekcémáról, akkor olvasd el alábbi cikkünket: "Adult eczema"

Az atópiás ekcéma a nagyon száraz bőr krónikus és ciklikus betegsége. Nem súlyos és nem fertőző, mégis jelentősen befolyásolja az életminőséget. Három fázisa van, amelyek hetekre vagy hónapokra is kiterjedhetnek.

Fellángolás során durva, vörös foltok jelennek meg az arcon és a testen, amit irritáció és viszketés jellemez. Folyadékkal telt kis hólyagok alakulnak ki. A viszketés folyamatos és intenzív, ami vakarózáshoz vezet. A hólyagok ezután kilyukadnak, ami fertőzéshez vezethet. Végül ezek a területek az orvos által előírt kezelésnek köszönhetően kiszáradnak és meggyógyulnak.

Ekcémás gyermek

A bőr visszatér „egészséges” állapotába, ami azt jelenti, hogy nagyon száraz, feszül, ezáltal diszkomfort érzetet generál. A bőr egyes részein hámlás jelentkezhet, barázdált és érdes lehet.

Ekcémás gyermek

Néhány héttel vagy hónappal később újabb fellángolás következik be, anélkül, hogy szükségszerűen egyértelmű okhoz kapcsolódna. A ciklus újra kezdődik.

A fellángolás során a viszketés óriási hatással lehet az életminőségre: ingerlékenység, alvászavarok, fáradtság, aggódás amiatt, hogy másik így látnak, néha pszichológiai és párkapcsolati nehézségek is járhatnak ezzel…

Ekcémás gyermek

Mi okozhatja az atópiás ekcémát?

Az atópiás dermatitisz két okra vezethető vissza: genetikai hajlam, valamint epigenetikai tényezők játszanak szerepel a kialakulásában, amelyek a környezethez és az életmódhoz kötődnek.

Családi halmozódás

Ez a bőrbetegség gyakran öröklődik. A bőr áteresztő, nagyon száraz és porózus. Mivel nem tartalmaz lipideket, nem nyújt megfelelő védelmet a külső környezettel szemben. Áteresztőbb, így beengedi a környezetben lévő allergéneket és irritáló anyagokat, melyet szivacsként szív magába.

Külső irritáló tényezők

Számos tényező kiválthatja az ekcéma fellángolását az atópiára hajlamos bőrön: hideg, szél, meleg, izzadás, szennyeződés, pollen, nem megfelelő kozmetikumok, mosószer, gyógyszerek... Mindenki érzékeny különböző dolgokra, melyeket súlyosbíthat az étrend. Az emésztőrendszer és a bél mikrobiom kiemelkedő szerepet játszik. Végül a stressz és az érzelmek is kiválthatják az ekcémát. Minden fellángolás egy legyengyült immunrendszer eredménye.

Ekcéma krém felnőtteknek

Hogyan kezeld az atópiás ekcémát?

Fontos, hogy az atópiás ekcémát a lehető leghamarabb kezeljük, akár gyermek, akár felnőtt legyen az érintett. A bőrgyógyászok hatékony kezelésekkel javítják a betegek napi komfortérzetét. A rövid távú prioritás a viszketés csillapítására összpontosít, míg hosszú távon a cél a fellángolások kiküszöbölése.

 

Emolliens (bőrápoló) a bőr hidratáltságáért és a lipidek biztosítására

Ez egy egyszerű és alapvető módszer a fellángolások megelőzésére. Ha a bőröd atópiás, fontos, hogy naponta kétszer alkalmazz krémet, amelyet kifejezetten erre a bőrtípusra fejlesztettek ki. A napi alkalmazás enyhíti a viszketést. A krém hosszú távon hidratálja a bőrt és ellátja a hiányzó lipidekkel, hogy helyreállítsa a bőr barrierjét és kiküszöbölje a visszaeséseket. Feltétlenül használj gyengéd mosakodószert is, amely nem irritálja a bőrt, például olajos tusfürdőt. Figyelj arra is, hogy milyen más kozmetikumokat használsz, ugyanis ezek is kiválthatnak fellángolásokat.

Helyi kezelésként szolgáló orvosi krémek, receptre

When your skin has flare-ups, you still need to continue applying your moisturising cream all over, in addition to a cortisone-based cream that you apply to red and itchy patches, as soon as the first symptoms appear. With each new application, the patches get better, and their size diminishes – as well as the amount of topical steroid that you apply. By gradually reducing the amount you use, you avoid a rebound effect when you stop the treatment. Generally speaking, secondary effects brought on by the use of topical corticosteroids during atopic dermatitis are very rare, as long as you properly follow the doctor’s prescription.

A fellángolás időszakában, amellett, hogy használod a bőrgyógyász által javasolt készítményeket, folytatnod kell a hidratáló hatású készítmények alkalmazását. Általánosságban elmondható, hogy az atópiás dermatitiszben alkalmazott helyi kortikoszteroid készítmények által okozott mellékhatások nagyon ritkák abban az esetben, ha betartja az orvos utasításait.

 

Tippek, ha atópiás bőrrel élsz

- Vegyél rövid zuhanyokat meleg vagy akár hideg vízzel, minden második napon fellángolás alatt. Kerüld a hosszas fürdőzést.

Edzés után minden alkalommal zuhanyozz, hogy megtisztítsd bőröd az izzadtságtól.

Moss kezet hideg vagy meleg, sosem forró vízben, ugyanazt a terméket használva, mint amit zuhanyzáshoz is használsz.

Válassz olyan öblítőt, melyet a bőröd is tolerál, így a ruháid nem fognak irritálni

Minden nap szellőztesd ki a lakásod, kivéve, ha pollenszezon van.

- Csinálj relaxáló tevékenységeket, amelyek segítenek csökkenteni a stresszt és javítanak a hangulatodon.

There is also contact dermatitis, which can be one of two types: irritative contact dermatitis or, more rare, allergic contact dermatitis.

 

Fedezd fel cikkünket: "Solutions that make living with atopic eczema easier"

Irritatív kontakt dermatitisz

Ki érintett?

Az irritatív kontakt dermatitisz az összes kontakt ekcéma (irritatív és allergiás) 80%-át teszi ki. Nehéz pontos adatot mondani, pontosan hány ember küzd irritatív kontakt dermatitisszel, mivel sokan soha nem fordulnak orvoshoz. Becslések szerint a népesség 2–10%-a1 érintett, nők és férfiak, egyenlő arányban.  Az irritatív kontakt dermatitisz felelős a bőrbetegségek 95%-áért2. Vannak, akik atópiás és kontakt ekcémával is küzdenek.

1 Thérapeutique Dermatologique – Mars 2012
2 Sonia N. Bains, Pembroke Nash, Luz Fonacier – Clinical Reviews in Allergy & Immunology, Springer Science+Business Media 2018

Hogy néz ki az irritatív kontakt dermatitisz?

Az irritatív kontakt dermatitisz esetén a bőr akkor reagál, amikor érintkezésbe kerül egy adott irritáló szerrel: ez lehet egy kozmetikai termék, vegyi termék, fém, gyógyszer, természetes anyag, stb... Ebben az esetben azt mondjuk, hogy irritatív kontakt dermatitisze van a páciensnek, mivel a reakció érintéshez köthető. Ez nem allergia és nem fertőző.

Az esetek többségében az arcbőrt és a kezeket érinti. A klasszikus tünetek nagy mértékben változnak, attól függően, hogy az egyes személyek milyen mértékben érzékenyek. Ezek a száraz bőrtől a bőrpírig, duzzanatig, apró dudorokig, vörös foltokig, folyadékkal töltött hólyagokig, csípésig, égő érzéssel és viszketéssel járhatnak, amelyek intenzívek lehetnek… Amikor a probléma krónikussá válik, a bőr is megvastagszik, hámlani kezd és apró barázdák keletkeznek rajta. Amikor az érintett területen látható a tünet, mások figyelmét is felhívja - ami zavarba hozhat vagy akár komplexusokat is okozhat.

Ekcéma kezeken

Mi okozhatja az irritatív kontakt dermatitiszt?

A szervezet sajátos reakciója az irritáló szerekre a sérült bőrbarrierhez kapcsolódik. A reakció néhány órával az érintkezés után következik be, és csak arra a területre korlátozódik, ahol a kontaktus történt.

Íme néhány példa olyan szerekre, amelyek irritatív kontakt ekcémát válthatnak ki. Ne feledd, hogy a reakció még súlyosabb lehet, ha más irritáló tényezőkkel is érintkezik a bőr, például surlódás, dörcsölés, hideg, meleg...

- Vegyi termékek: mosószerek, fertőtlenítőszerek, antiszeptikus termékek, savak, bázisok, szerves oldószerek, vágófolyadékok
- Növényvédő és rovarirtó szerek
- Egyes növények
- Fémsók

Az irritatív kontakt dermatitisz egyik legismertebb típusa a "háziasszony dermatitisz", amelyet tisztítószerek és mosószerek okoznak. Háztartási és szakmai környezetben egyaránt előfordul, gondozásban és egészségügyi munkakörökben. Egyes munkák az irritatív kontakt dermatitiszt súlyosbíthatják:

Gondnoki szakterüket: kémiai termékek, mosószerek, fertőtlenítőszerek…
Építőipari szakemberek
Egészségügyi szakemberek: gyakori kézmosás, vegyi termékek, fertőtlenítőszerek, antiszeptikus termékek…
Autógyártás
Mezőgazdaság és kertészeti szakemberek: növényvédő szerek

Hogyan kezeld az irritatív kontakt dermatitiszt?

Tisztítsd meg óvatosan az érintett területet gyengéd mosakodószerrel, amint lehetséges. Erős reakció esetén fordulj orvoshoz.

Tippek

  • Használj bőrpuhító krémet, amely védőgátként hat a külső környezettel szemben
  • Viselj kesztyűt (nem latexből vagy gumiból készültet)
  • Ellenőrizd az általad használt termékek összetételét
  • Ha tudod mire reagál bőröd, kerüld a kontaktust
Irritatív kontakt dermatitisz kezelése

Allergiás kontakt dermatitisz

Ki érintett?

Az allergiás kontakt dermatitisz sokkal ritkább, mint az irritatív kontakt dermatitisz. Ez körülbelül 20%-át teszi ki a kontakt ekcémás eseteknek.

Hogyan állapítható meg, hogy allergiás kontakt dermatitiszben szenvedsz?

A tünetek nagyon hasonlítanak az irritatív kontakt dermatitiszhez: bőrpír, duzzanat, dudorok, vörös foltok, égő érzés, intenzív viszketés, a megvastagodott bőr, valamint a kialakuló mikrorepedések és -hasadások. Ezek ugyanazon allergénnel való ismételt érintkezés után jelennek meg.

Más szavakkal, lehetséges, hogy egy adott allergénnel való sok éves érintkezés során nincs reakció, majd hirtelen ekcéma jelentkezik.

A reakció azon a területen történik, ahol a kontaktus történt, általában 24 - 96 órával később. A tünetek sokkal később is kialakulhatnak, és szélesebb területre is átterjedhetnek. Az életminőségre nagymértékben hatással van a viszketés és a diszkomfort érzés, és az hogy mások hogyan tekintenek ránk, ha a tünetek látványos helyen jelentkeznek.

Ekcéma a nyakon

Mi okozhat allergiás kontakt dermatitiszt?

A bőrgyógyászok szerint az irritatív ekcéma az allergiás ekcéma belépési pontja lehet, mivel a két forma nagyon hasonló. Alapvetően kapcsolatban állnak egymással. Az allergénnel való ismételt expozíció következtében az irritatív ekcéma allergiás ekcémává válik. A szervezet érzékennyé válik, és immunreakciót vált ki, még az allergén nagyon alacsony szintjén is.

Az, hogy melyik testrészen jelentkeznek az ekcémás tünetek, segíthet abban, hogy a kiváltó okokra fény derüljön:

- Fejbőr: sampon, hajfesték, hajformázó szerek...
- Arc: cosmetics, toiletry products, topical treatments, sunscreen, perfume…
- Szemhéj: smink, szemcsepp, körömlakk (hiszen naponta több mint 100 alkalommal érünk a szemünkhöz anélkül, hogy észrevennénk)…
- Ajkak: rúzs vagy ajakbalzsam, fogkrém, hangszerek…
- Fül, nyak: ékszerek, körömlakk, parfüm…
- Test: fehérnemű, piperecikkek
- Lábak és lábfej: sebtapasz, cipőragasztó, zokni…
- Kezek: Túl hosszú a lista: amihez napközben hozzáérünk.

 

Továbbá vannak olyan munkakörök, ahol nagyobb a kockázata az allergiás kontakt dermatitisz kialakulásának:

Fodrászatban és szépségszalonban dolgozó szakemberek: vegyi termékek, hajfesték, körömlakk és parfüm…
Építőipari szakemberek: beton, cement, ragasztó, festék, lakk…
Egészségügyi szakemberek: gyakori kézmosás, vegyi termékek, gyógyszerek, latex kesztyűk, gipsz ragasztó, protézisek…
Pékek: liszt, fűszerek, aromák…
Autószerelők: festékek, kenőanyagok, gumi, ipari olajok, oldószerek…
Mezőgazdaság és kertészet: rovarirtók, műtrágyák, növényvédő szerek…

Hogyan kezeld az allergiás kontakt dermatitiszt?

Ha úgy gondolod, hogy allergiás kontakt dermatitiszben szenvedsz, fordulj orvosodhoz, aki helyi kezelés alkalmazását írhatja fel (gyakran kortikoszteroidot). Később allergiára szakosodott allergológushoz vagy bőrgyógyászhoz is fordulhatsz, ahol allergiatesztet végeztethetsz. A cél nyilvánvalóan az, hogy azonosítsd azt a dolgot, ami reakciót vált ki, hogy elkerülhesd az azzal történő érintkezést a jövőben.

Allergiás kontakt dermatitsz kezelése

Lemosást igénylő tisztító

Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny bőr

Skin barrier therapy™ szabadalom

Atoderm Huile de douche

Tápláló olajtusfürdő, 24 órás hidratáló hatást és azonnali komfortérzetet biztosít.

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)

Lemosást igénylő tisztító

Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny bőr

Skin barrier therapy™ szabadalom

Atoderm Intensive Gel moussant

Nyugtató, tisztító, viszketéscsillapító hatású lipid-feltöltő mosakodó gél

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)

BIODERMA termékfotó, Atoderm Intensive szappan 150g, tisztító szappan száraz bőrre

Lemosást igénylő tisztító

Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny bőr

Skin barrier therapy™ szabadalom

Atoderm Intensive Pain

Szappan, amely kíméletesen tisztít, csillapítja a viszketést és védi a bőrt a kiszáradástól.

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)

Mindennapi bőrápolás

Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny bőr

Skin barrier therapy™ szabadalom

Atoderm Intensive gel-crème

Intenzív viszketéscsillapító és ultrakönnyű ápoló

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)

Mindennapi bőrápolás

Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny bőr

Skin barrier therapy™ szabadalom

Atoderm Intensive baume

Intenzív nyugtató, bőrmegerősítő balzsam viszketéscsillapító hatással, a nagyon száraz, irritált, atópiás bőr számára

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)

Mindennapi bőrápolás

Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny szemkörnyék

Skin barrier therapy™ szabadalom

Atoderm Intensive eye

3 az 1-ben megoldás a nagyon száraz, irritált, ekcémás szemhéj és szemkörnyék számára

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)

Alkalmi célzott bőrápolás

Száraz, nagyon száraz, érzékeny bőr Nagyon száraz, irritált, atópiára hajlamos érzékeny bőr

Skin relief technológia

Atoderm SOS spray

Azonnali megoldás a viszkető bőrnek

Kinek ajánlott?

Az egész család számára (kivéve koraszülöttek)